Czyste powietrze w kabinie i bezpieczna jazda!

Czy wiesz, że układ klimatyzacji może tracić nawet 10% czynnika chłodniczego rocznie? Prowadzi to nie tylko do gorszej wydajności chłodzenia, ale nawet do uszkodzenia poszczególnych podzespołów – a niekiedy całkowitej awarii! Regularne serwisowanie układu klimatyzacji pomaga zapewnić płynne działanie tego systemu.

Kontrola i serwis klimatyzacji mogą przełożyć się na oszczędności, ponieważ pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnych problemów, zanim dojdzie do poważnej awarii.

Kontrola i serwis klimatyzacji dbają o bezpieczeństwo, ponieważ komfortowa temperatura wewnątrz pojazdu pozwala lepiej skupić się na ruchu drogowym.

Kontrola i serwis klimatyzacji przykładają się do zachowania zdrowia, ponieważ usuwają kurz, pyłki, grzyby i bakterie z wnętrza pojazdu.

Regularnie serwisowany, dobrze działający układ klimatyzacji odgrywa również ważną rolę w pojazdach elektrycznych i hybrydowych, ponieważ zapewnia chłodzenie wrażliwego na temperaturę akumulatora napędowego i wpływa na jego żywotność oraz zasięg pojazdu.

Przegląd klimatyzacji – szczególnie ważny dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych!

rolę, ponieważ klimatyzacja – poza chłodzeniem wnętrza pojazdu – często przykłada się także do schładzania akumulatora napędowego. Aby zapewnić optymalne działanie akumulatora napędowego, jego eksploatacja powinna odbywać się w określonym zakresie temperatur – dotyczy to także czasu przed uruchomieniem! Sprawny układ klimatyzacji ma zatem pozytywny wpływ na niezawodność i zasięg pojazdu oraz trwałość akumulatora, który jest bardzo wrażliwy na temperaturę.

Bezpieczeństwo i zdrowie to priorytet!

Przegląd klimatyzacji jest nierozerwalnie związany z dwiema kwestiami: bezpieczeństwem i zdrowiem! Badania naukowe dowodzą, że wraz ze wzrostem temperatury spada zdolność koncentracji, a organizm szybciej się męczy. Jednocześnie wydłuża się czas reakcji. W znacznym stopniu zwiększa to ryzyko wypadków. Klimatyzacja schładza wnętrze pojazdu do przyjemnej temperatury, a jednocześnie osusza powietrze. Pozwala to utrzymać zdolność reakcji i koncentracji przez dłuższy czas.

W trudnodostępnym, ciemnym i wilgotnym środowisku płytek parownika powstaje kondensat, stwarzający idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego podczas przeglądu klimatyzacji następuje dezynfekcja parownika!

Regularna wymiana kabinowego filtra powietrza jest ważnym elementem kontroli układu klimatyzacji. Wychwytuje on kurz, pyłki i cząstki zanieczyszczeń z powietrza, zanim dotrą do kabiny pojazdu. Poprawia to jakość powietrza i zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ kierowca rzadziej kicha podczas jazdy!

Filtr-osuszacz usuwa cząstki zanieczyszczeń i wilgoci z czynnika chłodniczego cyrkulującego w układzie. Jednak chłonność filtra-osuszacza jest ograniczona, w związku z czym w przypadku starszych pojazdów czy dużych przebiegów zaleca się profilaktyczną wymianę tego elementu, aby ochronić układ klimatyzacji przed uszkodzeniami wskutek obecności wilgoci.

CareMetix® – zamienia Twój samochód w bezpieczną przestrzeń.

Każdy, kto podróżuje samochodem, potrzebuje czystego powietrza, aby bezpiecznie i w pełnym skupieniu uczestniczyć w ruchu drogowym – i oczywiście mieć dobre samopoczucie. Powietrze, którym oddychamy, zawiera jednak często szkodliwe dla zdrowia i wywołujące alergie substancje i zapachy, których tradycyjne filtry nie są w stanie wyeliminować. Rozwiązanie: światowa nowość CareMetix® z technologią szerokopasmową S5 – 5-krotne zabezpieczenie przez 5 warstw.
Aby uzyskać więcej informacji, zobacz:
www.caremetix.mahle.com

Jak często należy przeprowadzać przegląd lub serwis klimatyzacji?

Warto pamiętać o regularnych przeglądach oraz serwisowaniu układu klimatyzacji – i zlecać te prace wyspecjalizowanym warsztatom. Standardowo stosuje się następujące okresy:

Przegląd klimatyzacji (1 x w roku lub co 15 000 km)

  • Wymiana filtra kabinowego
  • Kontrola wzrokowa wszystkich elementów
  • Test działania i wydajności
  • Ew. dezynfekcja parownika

Serwis klimatyzacji (co 2 lata)

  • Wszystkie czynności, które przeprowadza się podczas przeglądu klimatyzacji (patrz wyżej)
  • Ewentualna wymiana filtra-osuszacza
  • Wymiana czynnika chłodniczego
  • Kontrola szczelności
  • Ew. dezynfekcja parownika

W skrócie: broszura dotycząca przeglądu klimatyzacji

W naszej broszurze dotyczącej przeglądu klimatyzacji przygotowaliśmy przejrzyste streszczenie wszystkich najważniejszych informacji na ten temat – dowiesz się z niej także, co stanie się, jeśli nie będziesz regularnie serwisować układu klimatyzacji.

Pobierz [PDF; 393 KB]

Pingwin Ole wyjaśnia, dlaczego regularne przeglądy klimatyzacji są tak ważne

Video is loading
play

Chcesz dokładnie wiedzieć, jak działa układ klimatyzacji w Twoim aucie?

Budowa układu klimatyzacji w przypadku pojazdów z silnikiem spalinowym:

Klimatyzacja w samochodach działa podobnie jak lodówka w naszych mieszkaniach. W obu przypadkach do przetłaczania czynnika chłodniczego przez układ zamknięty wykorzystywany jest kompresor. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z chłodzonego wnętrza i odprowadza je na zewnątrz.

W odróżnieniu od lodówki, której kompresor jest napędzany elektrycznie, klimatyzacja pojazdu jest napędzana mechanicznie (wyjątek: w pojazdach elektrycznych i hybrydowych) za pomocą paska klinowego lub wielorowkowego. W lodówce poszczególne elementy układu chłodzenia znajdują się bardzo blisko siebie i są zwykle połączone miedzianymi przewodami z niewielką liczbą odkręcanych elementów łączących.

W pojazdach przewody są znacznie dłuższe. Ze względów konstrukcyjnych stosuje się również węże elastyczne. Jest też znacznie więcej elementów łączących. Straty czynnika chłodniczego w lodówce są bardzo niewielkie, ponieważ pracuje ona w trybie stacjonarnym, warunki eksploatacji (temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, fazy włączania i wyłączania) rzadko się zmieniają, a przewody wykonane są z metalu. Ze względu na materiał, z którego wykonane są przewody i nieliczne elementy łączące, do systemu dostaje się bardzo mało wilgoci. Właśnie dlatego nie wymaga on konserwacji – w przeciwieństwie do układu klimatyzacji w samochodzie.

Szczegółowe informacje na temat działania klimatyzacji w pojazdach z silnikiem spalinowym można znaleźć w TechTool.

Funkcjonowanie układu klimatyzacji w przypadku pojazdów elektrycznych:

Zarządzanie termiczne w przypadku silników spalinowych i napędów elektrycznych wygląda podobnie z technicznego punktu widzenia, jednak napędy elektryczne trochę komplikują sprawę. Akumulator trakcyjny, silnik elektryczny i układ energoelektroniczny mają różne wymagania temperaturowe – i bardzo niewielką tolerancję na odchylenia. Zarządzanie temperaturą wymaga kilku obiegów chłodzenia i obiegów czynnika chłodniczego. Właściwa kontrola temperatury wpływa zarówno na trwałość tych podzespołów, jak i na zasięg pojazdów elektrycznych. Oprócz klimatyzowania wnętrza pojazdu układ klimatyzacji wspomaga tym samym również chłodzenie podzespołów istotnych z punktu widzenia napędu elektrycznego. Dobrze działający i poprawnie serwisowany układ klimatyzacji ma zatem ogromne znaczenie!

Im mocniejsze akumulatory, tym bardziej złożone muszą być obwody chłodzące i obwody czynnika chłodniczego. Cały system chłodzenia dzieli się na kilka obiegów, z których każdy posiada własną chłodnicę niskotemperaturową, pompę chłodziwa, termostat i zawór odcinający dopływ chłodziwa. Obieg czynnika chłodniczego układu klimatyzacji jest zintegrowany z tym systemem za pośrednictwem specjalnego wymiennika ciepła (chillera).

Temperatura płynu chłodzącego silnik elektryczny i układu energoelektronicznego jest utrzymywana poniżej 60°C w oddzielnym obiegu (wewnętrzny obieg na rysunku) za pomocą chłodnicy niskotemperaturowej. Aby uzyskać pełną moc i zapewnić maksymalną trwałość akumulatora, należy utrzymywać temperaturę płynu chłodzącego akumulator w przedziale od ok.

15°C do 35°C. Jeśli temperatury są zbyt niskie, chłodziwo jest podgrzewane przez dogrzewacz wysokonapięciowy. Przy zbyt wysokich temperaturach płyn chłodzący jest schładzany przez chłodnicę niskotemperaturową. Jeśli to nie wystarczy, odbywa się dalsze schładzanie za pomocą chłodziarki. W takim przypadku czynnik chłodniczy układu klimatyzacji przepływa przez chłodziarkę, aby nadal obniżać temperaturę chłodziwa również cyrkulującego przez ten podzespół (pośrednie chłodzenie akumulatora poprzez układ klimatyzacji). Cały proces regulacji jest realizowany za pomocą poszczególnych termostatów, czujników, pomp i zaworów.

Ważnym zadaniem jest również chłodzenie akumulatora podczas szybkiego ładowania. Straty energii podczas ładowania pojazdów elektrycznych wynoszą około 10%. W związku ze stratami podczas ładowania powstaje ciepło w akumulatorze, które musi zostać odprowadzone przez układ chłodzenia. Ponieważ przy ładowaniu nie występuje pęd powietrza jak podczas jazdy, kompresor klimatyzacji jest zaprojektowany tak, aby miał dostatecznie dużą wydajność.

Szczegółowe informacje na temat działania klimatyzacji w pojazdach elektrycznych można znaleźć w TechTool.

OzonePRO – z myślą o czystym i zdrowym powietrzu w samochodzie!

Niska jakość powietrza z dmuchawy? Nieprzyjemne zapachy? Nie musi tak być! OzonePRO od MAHLE to profesjonalny system czyszczący, który ostatecznie rozwiązuje problemy z powietrzem. Ozonowanie to naturalna metoda czyszczenia obszarów, na których znajdują się bakterie, wirusy, zarodniki, pleśnie i roztocza. To łatwa w użyciu, bezpieczna i w 100% przyjazna dla środowiska metoda!

Zapytaj w warsztacie o użycie systemu OzonePRO od MAHLE w Twoim samochodzie – efekt na pewno Cię zachwyci.