Czyste powietrze w kabinie i bezpieczna jazda!

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu jazdy istotną rolę odgrywa dobrze serwisowany układ klimatyzacji. Po wykonaniu przeglądu klimatyzacji wszystkie podzespoły działają prawidłowo, a kierowca i pasażerowie mogą podróżować, doceniając przyjemną temperaturę i jakość powietrza w pojeździe. Komfortowy klimat to wyższa zdolność koncentracji – a tym samym bezpieczniejsza jazda!

Przegląd klimatyzacji to oszczędność pieniędzy, większe bezpieczeństwo i dbałość o zdrowie pasażerów.

Regularna konserwacja układu klimatyzacji może Cię uchronić przed drogimi naprawami. Dlatego warto pamiętać o regularnych przeglądach i serwisowaniu układu klimatyzacji. W ten sposób nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale także przyczyniasz się do zwiększenia bezpieczeństwa!

Video is loading
play

Dlaczego warto dbać o klimatyzację?

 • W ciągu roku możliwa jest utrata nawet 10% czynnika chłodniczego.
 • Zagrożenie dla zasilania olejem kompresora klimatyzacji.
 • Ewentualne kosztowne naprawy z powodu wilgoci w układzie.

Z układu klimatyzacji może uchodzić rocznie nawet 10% czynnika chłodniczego. W efekcie już po trzech latach może nastąpić wyraźny spadek wydajności chłodzenia. Zbyt mała ilość czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji może spowodować całkowitą awarię kompresora klimatyzacji.

Budowa układu klimatyzacji!

Klimatyzacja samochodowa działa podobnie jak lodówka w gospodarstwie domowym. W obu przypadkach do przetłaczania czynnika chłodniczego przez układ zamknięty wykorzystywany jest kompresor. Czynnik chłodniczy pobiera ciepło z chłodzonego wnętrza i odprowadza je na zewnątrz.

W odróżnieniu od lodówki, której kompresor jest napędzany elektrycznie, klimatyzacja pojazdu jest napędzana mechanicznie (wyjątek: w pojazdach elektrycznych i hybrydowych) za pomocą paska klinowego lub wielorowkowego. W lodówce poszczególne elementy układu chłodzenia znajdują się bardzo blisko siebie i są zwykle połączone miedzianymi przewodami z niewielką liczbą odkręcanych elementów łączących.

W pojazdach przewody są znacznie dłuższe. Ze względów konstrukcyjnych stosuje się również węże elastyczne.
Jest też znacznie więcej elementów łączących. Straty czynnika chłodniczego w lodówce są bardzo niewielkie, ponieważ pracuje ona w trybie stacjonarnym, warunki eksploatacji (temperatura otoczenia, wilgotność powietrza, fazy włączania i wyłączania) rzadko się zmieniają, a przewody wykonane są z metalu. Ze względu na materiał, z którego wykonane są przewody i nieliczne elementy łączące, do systemu dostaje się bardzo mało wilgoci.
Właśnie dlatego nie wymaga on konserwacji – w przeciwieństwie do układu klimatyzacji w samochodzie.

Szczegółowe informacje na temat działania klimatyzacji samochodowej i układu chłodzenia silnika w samochodach osobowych i pojazdach użytkowych można znaleźć w naszym serwisie TechTool:

www.techtool.mahle.com

Idealna temperatura – także dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych!

W przypadku pojazdów elektrycznych i hybrydowych regularna konserwacja układu klimatyzacji odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. Oprócz chłodzenia wnętrza pojazdu układ klimatyzacji często wspomaga również chłodzenie akumulatora napędowego. Aby zapewnić optymalne działanie akumulatora napędowego, jego eksploatacja powinna odbywać się w określonym zakresie temperatur. Sprawny układ klimatyzacji ma zatem pozytywny wpływ na zasięg pojazdu oraz trwałość akumulatora, który jest bardzo wrażliwy na temperaturę.

Wpływ klimatyzacji na bezpieczeństwo

 • Szybsze męczenie kierowcy podczas upałów.
 • Obniżenie koncentracji.
 • Wydłużenie czasu reakcji.
 • Wyższe ryzyko wypadku.

Badania naukowe dowodzą, że wraz ze wzrostem temperatury spada zdolność koncentracji, a organizm szybciej się męczy. Jednocześnie wydłuża się czas reakcji. Zwiększa to znacznie ryzyko wypadków. Klimatyzacja schładza wnętrze pojazdu do przyjemnej temperatury, a jednocześnie osusza powietrze. Pozwala to utrzymać zdolność reakcji i koncentracji przez dłuższy czas.

Dezynfekcja parownika

 • Bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy gromadzące się w parowniku mogą powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny i wywoływać reakcje alergiczne.

Parownik jest zamontowany pod deską rozdzielczą i zintegrowany z systemem wentylacji. W trudnodostępnym, ciemnym i wilgotnym środowisku płytek parownika powstaje kondensat stwarzający idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego właśnie warto pamiętać o zdezynfekowaniu parownika podczas konserwacji klimatyzacji!

Regularna dezynfekcja parownika zabija znajdujące się w nim mikroorganizmy. Prawidłowo wykonana, fachowa dezynfekcja jest nieszkodliwa dla zdrowia.

Wymiana filtra kabinowego

 • Ponieważ wraz z upływem czasu eksploatacji zmniejsza się przepływ powietrza przez filtr kabinowy, konieczna jest jego regularna wymiana. Zalecają to również producenci pojazdów.
 • Zatkany filtr kabinowy może spowodować zniszczenie silnika dmuchawy.
 • Częstą przyczyną zaparowywania szyb jest zanieczyszczony filtr.
 • Filtr kabinowy może być również przyczyną nieprzyjemnych zapachów.

Filtr kabinowy wychwytuje kurz, pyłki i cząstki zanieczyszczeń z powietrza, zanim dotrą do wnętrza pojazdu. Regularna wymiana filtra kabinowego jest więc ważnym elementem przeglądu klimatyzacji, ponieważ poprawia jakość powietrza i zwiększa bezpieczeństwo.

Warto wiedzieć!
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań filtry kabinowe CareMetix® firmy MAHLE chronią wnętrze pojazdu przed wnikaniem intensywnych zapachów, pleśni, bakterii i alergenów.

Więcej informacji na stronie: www.caremetix.mahle.com

Zauważalnie czyste powietrze! Nasze wysokowydajne filtry kabinowe

Wymiana filtra-osuszacza

Filtr-osuszacz usuwa cząstki zanieczyszczeń i wilgoci z czynnika chłodniczego cyrkulującego w układzie. Jednak chłonność tego podzespołu jest ograniczona. Aby układ klimatyzacji działał niezawodnie, w przypadku pojazdów starszych i/lub z dużym przebiegiem zaleca się zapobiegawczą wymianę filtra-osuszacza/zasobnika.

Sposoby na zdrowy klimat

1. Przegląd klimatyzacji (1x w roku lub co 15 000 km)

 • Wymiana filtra kabinowego
 • Kontrola wzrokowa wszystkich komponentów
 • Test działania i wydajności
 • Dezynfekcja parownika (w razie potrzeby)

2. Serwis klimatyzacji (co 2 lata)

 • Pełny przegląd klimatyzacji (patrz wyżej)
 • Wymiana filtra-osuszacza (w razie potrzeby)
 • Wymiana czynnika chłodniczego
 • Próba szczelności
 • Dezynfekcja parownika (w razie potrzeby)

Ulotka Przegląd klimatyzacji

Ulotka dotycząca przeglądu klimatyzacji dostarcza kierowcom informacji na temat serwisowania układu klimatyzacji, tego, co należy o nim wiedzieć i co się stanie, jeśli układ klimatyzacji nie będzie regularnie sprawdzany – czyli właściwych odpowiedzi na ważne pytania!

Download [PDF; 203 KB]

Plakat Przegląd klimatyzacji

Na tym plakacie nasza maskotka Ole przypomina o konieczności przeprowadzania przeglądów klimatyzacji i podkreśla związane z tym korzyści dla zdrowia, bezpieczeństwa i oszczędności finansowych.

Download [PDF; 299 KB]

Książka serwisowa Przegląd klimatyzacji

Z reguły przeglądy klimatyzacji nie są odnotowywane w zwykłej książce serwisowej pojazdu i dlatego oferujemy do tego celu naszą książkę serwisową. Zawiera ona przydatne wskazówki dotyczące użytkowania klimatyzacji oraz objaśnienia dotyczące konserwacji tego układu.

Ponadto warsztaty mogą w niej zapisywać datę ostatniego przeglądu klimatyzacji oraz okresy międzyserwisowe.

Download [PDF; 303 KB]

Naklejka serwisowa Przegląd klimatyzacji

Niezbędny dodatek do książki serwisowej!

Ta naklejka stanowi bezpośrednie i łatwe do zauważenia przypomnienie o terminie następnego przeglądu klimatyzacji.

Naklejki najlepiej umieścić na ramie drzwi i w komorze silnika. Przypominają one o pracach, które należy wykonać w pojeździe oraz o terminie następnego przeglądu.

Download [PDF; 16 KB]

Dla wszystkich, którzy kochają pojazdy i dbają o nie – MAHLE OzonePro!

OzonePro to profesjonalny system czyszczący do stosowania w warsztacie.
 • Łatwy w użyciu, bezpieczny i w 100% przyjazny dla środowiska.
 • W pełni automatyczny.
 • Do wnętrz samochodów osobowych, pojazdów ciężarowych i autobusów.
 • Do higienicznego czyszczenia miejsca pracy.
 • Również do biur, hoteli i sklepów.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:
www.servicesolutions.mahle.com/eu/en/product-lines/ozonpro/

Warto wiedzieć!
Stosowanie ozonu jako środka do oczyszczania powietrza i wody jest rekomendowane przez ministerstwa zdrowia różnych krajów na całym świecie:
Ozonowanie to naturalna metoda czyszczenia obszarów, na których znajdują się bakterie, wirusy, zarazki, pleśnie i roztocza.