Trafikte dinç ve güvenli!

Dinç ve berrak bir zihinle trafikte güvenli bir şekilde yol almak için, iyi bakım yapılmış bir klima sistemi önemlidir. Bir klima kontrolünden sonra, klima sisteminizin tüm bileşenlerinin sorunsuz olarak çalışması sağlanır ve araç içerisinde hoş bir ortamda yolculuk yapmanızın önünde hiçbir engel kalmaz. Berrak bir zihin - yüksek konsantrasyon - güvenli sürüş!

Bir klima kontrolü paradan tasarruf ettirebilir, güvenliği sağlar ve sağlığınıza iyi gelir.

Klima sisteminizin bakımını düzenli olarak yaptırmak, sizi pahalı onarımlardan kurtarır. Klima sisteminizin bakımı için biraz zaman ayırın ve düzenli aralıklarla klima kontrolünü ve klima servisini yaptırın. Bu, sadece paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güvenliğinize de katkıda bulunur!

Video is loading
play

Bu nedenle klima bakımı!

 • Yıllık olarak %10’a kadar soğutucu madde kaybı mümkündür.
 • Klima kompresörünün yağ beslemesi riski.
 • Sistemdeki nem nedeniyle pahalı onarımlar ortaya çıkabilir.

Yıllık olarak soğutucu maddenin %10'a kadarlık bir kısmı klima sisteminden kaybolabilir. Sonuç olarak, soğutma performansı sadece üç yıl sonra belirgin bir şekilde düşebilir. Klima sisteminde çok az soğutucu madde varsa, bu klima kompresörünün tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Bir klima sisteminin yapısı!

Araç klima sistemi, tıpkı evdeki bir buzdolabı gibi çalışır. Her iki durumda da soğutucu madde bir kompresör yardımıyla kapalı sistem içerisinde pompalanır. Bu madde, soğutulacak araç kabininden ısıyı alır ve dışarıya iletir.

Kompresörü elektrikle tahrik edilen buzdolabının aksine, araç klima sisteminin tahriki, bir V kayışı aracılığıyla mekanik olarak (istisna: elektrikli ve hibrit araçlarda aynı şekilde elektriklidir) gerçekleşir. Soğutma sisteminin münferit bileşenleri buzdolabında birbirinin çok yakınındadır ve genellikle çözülmesi gereken sadece birkaç bağlantı elemanına sahip bakır hatlarla birbirlerine bağlıdır.

Buna karşın araçtaki hatlar önemli ölçüde daha uzundur. Tasarıma bağlı olarak esnek hortum hatları da kullanılmaktadır. Önemli ölçüde daha fazla bağlantı elemanı vardır. Sabit bir şekilde çalıştırıldığı, çalışma koşulları (ortam sıcaklığı, nem, açma ve kapama aşamaları) nadiren değiştiği ve hatlar metalden oluştuğu için, buzdolabındaki soğutucu madde kaybı çok düşüktür. Hat malzemesi ve bağlantı elemanlarının sayısının azlığı nedeniyle, sisteme çok az bir nem girer. Bu nedenle -bir araç klima sisteminin aksine- bakım gerektirmez.

Binek ve ticari araçlardaki araç iklimlendirme ve motor soğutma sisteminin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bilgileri TechTool sitemizde bulabilirsiniz:
www.techtool.mahle.com

Mükemmel iklim – elektrikli ve hibrit araçlarda da!

Elektrikli ve hibrit araçlarda klima sisteminin düzenli bakımı, çok daha önemli bir rol oynar. Klima sistemi, araç kabininin soğutulmasına ek olarak, genellikle çekiş bataryasının soğutulmasına da katkıda bulunur. Optimum bir işlev için, çekiş bataryası belirli bir sıcaklık aralığında çalıştırılmalıdır. Bu yüzden, iyi işleyen bir klima sistemi, aracın menzili ve sıcaklığa duyarlı bataryanın uzun kullanım ömrü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Klima sisteminin güvenlik konusu ile ne ilgisi var?

 • Aşırı sıcakta daha hızlı yorgunluk.
 • Konsantre olma yeteneği azalır.
 • Reaksiyon süresi artar.
 • Kaza riski artar.

Bilimsel çalışmalar, artan sıcaklık ile konsantre olma yeteneğinin azaldığını ve vücudun daha hızlı yorulduğunu göstermektedir. Aynı zamanda reaksiyon süresi azalır. Bunun sonucunda kaza riski önemli ölçüde artar. Araçtaki klima sistemi, araç kabinini hoş bir sıcaklığa kadar soğutur ve aynı zamanda havanın nemini de giderir. Bu sayede reaksiyon ve konsantre olma yeteneği uzun bir süre boyunca korunur.

Evaporatörü dezenfekte edin!

 • Evaporatör üzerine yerleşen bakteriler, mantarlar ve diğer mikroorganizmalar küf kokularına ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Evaporatör, gösterge panelinin altına monte edilmiş ve havalandırma sistemine entegre edilmiştir. Evaporatörün lamellerindeki bu ulaşılması zor, karanlık ve nemli ortamda yoğuşma suyu oluşur - bu da bakteri ve mantarların çoğalması için uygun bir ortamdır. Bu nedenle, klima bakımı sırasında evaporatörün dezenfekte edilmesi tavsiye edilir!

Evaporatörün düzenli olarak dezenfekte edilmesiyle, mevcut mikroorganizmalar öldürülür. Doğru ve profesyonelce uygulanırsa, dezenfeksiyon sağlığa zarar vermez.

Kabin hava filtresini değiştirin!

 • Çalışma süresi arttıkça kabin hava filtresinin hava geçirgenliği azaldığından, düzenli bir değişim gereklidir ve araç üreticileri tarafından da öngörülmektedir.
 • Tıkanmış bir kabin hava filtresi, fan motoruna zarar verebilir.
 • Buğulanmış camların nedeni, çoğunlukla kirlenmiş bir filtredir.
 • Kötü kokular da kabin hava filtresinden kaynaklanabilir.

Kabin hava filtresi, araç kabini içerisinde hava size ulaşmadan önce, havadaki tozu, polenleri ve kir parçacıklarını filtreleyerek temizler. Bu nedenle kabin hava filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi, her zaman klima kontrolünün bir parçasıdır. Bu, hava kalitesini iyileştirir ve güvenliği artırır!

Bilinmesinde yarar var!
Geleneksel kabin hava filtrelerine kıyasla MAHLE'nin CareMetix® kabin hava filtreleri, ayrıca ne yoğun kokuların, küf ve bakterilerin, ne de alerjenlerin araç kabinine girmesine izin verir.

Daha ayrıntılı bilgi için: www.caremetix.mahle.com

Hissedilebilir derecede temiz hava! Yüksek performanslı kabin hava filtrelerimiz.

Gerekiyorsa filtre kurutucuyu yenileyin!

Filtre kurutucu, soğutucu maddede içerisindeki kir parçacıklarını temizler ve ortamdaki nemi kendisine bağlar. Ancak, filtre kurutucunun tutma kapasitesi sınırlıdır. Klima sisteminin güvenilir bir şekilde çalışması için, daha eski araçlarda ve/veya yüksek kilometre durumunda, önlem olarak filtre kurutucunun/akümülatörün değiştirilmesi önerilir.

Sağlıklı bir iklim. Bu işi doğru yapmak için!

1. Klima kontrolü (yılda 1 kez veya her 15.000 km'de bir)

 • Kabin hava filtresinin değişimi.
 • Tüm bileşenlerin gözle kontrolü.
 • Fonksiyon ve performans testi.
 • Gerektiğinde evaporatörün dezenfeksiyonu.

2. Klima servisi (her 2 yılda bir)

 • Klima kontrolünün tüm işlemleri (yukarıya bkz.).
 • Gerektiğinde filtre kurutucunun değişimi.
 • Soğutucu madde değişimi.
 • Sızdırmazlık testi.
 • Gerektiğinde evaporatörün dezenfeksiyonu.

Klima kontrolü el broşürü

Klima kontrolleri hakkındaki el broşürü, klima sisteminin bakımı, bu konuda bilmeniz gerekenler ve bir klima sistemi düzenli olarak kontrol edilmezse neler olacağı hakkında sizi bilgilendirir - önemli sorulara en doğru cevaplar!

Download [PDF; 202 KB]

Klima kontrolü posteri

Maskotumuz Ole, bu posterde bir klima kontrolü yaptırılması gerektiğini hatırlatmakta ve bununla bağlantılı olarak sağlık, güvenlik ve maddi tasarruflarla ilgili avantajları vurgulamaktadır.

Download [PDF; 300 KB]

Klima kontrolü servis kitabı

Klima kontrolü genellikle klasik araç bakım kitapçığına kaydedilmediğinden, bu amaç için servis kitapçığımızı sunuyoruz. Kitapçık, klima sisteminin kullanımı hakkında faydalı ipuçlarını ve klima sistemi bakım süreci hakkında açıklamaları içerir.

Buna ek olarak, araç servisleri son klima sistemi kontrolünün ne zaman yapıldığını ve aralıklarını bu kitapçığa kaydedebilir.

Download [PDF; 301 KB]

Klima kontrolü servis çıkartması

Servis kitapçığına ek olarak, mutlak bir gereklilik!

Bu çıkartma, bir sonraki klima sistemi bakım zamanı geldiğinde doğrudan ve vazgeçilmez bir hatırlatıcı görevini görür.

Çıkartmalar tercihen kapı çerçevesine ve motor bölmesine yapıştırılır. Burada, araç üzerinde hangi çalışmaların yapıldığını ve bir sonraki servisin ne zaman yapılacağını hatırlatırlar.

Download [PDF; 15 KB]

Araçları seven ve ilgilenen herkes için – MAHLE OzonePro!

OzonePro, kolay kullanım ve sağlığınız içinprofesyonel temizlik sistemi.
 • Kolay kullanım, güvenli ve %100 çevre dostu.
 • Tam otomatik.
 • Binek araç, kamyon ve otobüs kabinleri için.
 • İş yerinin hijyenik temizliği için.
 • Ayrıca bürolar, oteller ve mağazalar için.

Daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz:
www.servicesolutions.mahle.com/eu/en/product-lines/ozonpro/

Bilinmesinde yarar var!
Ozonun hava ve su için bir temizlik maddesi olarak kullanılması, dünya genelinde çeşitli sağlık bakanlıkları tarafından tavsiye edilmektedir:
Ozon işlemi, bakteri, virüs, spor, küf ve akarlarla kirlenmiş alanları temizlemenin doğal bir yoludur.